Sisi ile Biden’dan görüşme: İsrail-Hamas savaşı genişlememeli

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile ABD Başkanı Joe Biden, İsrail-Hamas savaşının daha geniş bir alana yayılmaması gerektiğini belirtti.

Mısır Cumhurbaşkanlığının Facebook sayfasından yapılan yazılı açıklamaya göre, Biden, Sisi’yi telefonla aradı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken‘in 15 Ekim’de Mısır’a gerçekleştirdiği ziyaretin ardından gerçekleşen görüşmede, Sisi ve Biden, sivillerin korunması ve Gazze’ye insani yardımların ulaştırılmasının öncelikli olduğunu ifade etti.

İki lider ayrıca, çatışmanın daha geniş bir alana yayılarak bölgesel güvenlik ve istikrarı tehdit etmemesi için durumun kontrol altına alınması gerektiğini vurguladı.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, 15 Ekim’de, Kahire’de ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile yaptığı görüşmede, “İsrail’in tepkisi meşru müdafaanın ötesine geçerek toplu cezalandırmaya dönüştü.” demişti.

TIKLAYIN – Sisi ile Putin görüştü: Ateşkesin desteklenmesi gerekiyor

İşte Hamas-İsrail savaşında gün gün, dakika dakika tüm gelişmeler

Mısır Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre Sisi, Rusya Devlet Başkanı Putin ile de telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

İsrail’in saldırıları altındaki Gazze’ye yönelik gelişmelerin ele alındığı görüşmede, “bölgenin güvenlik ve istikrarını tehdit eden çatışmaların yayılmasını önlemek, durumun kontrol altına alınmasına yönelik sürdürülen diplomatik girişimler” masaya yatırıldı.

Cumhurbaşkanı Sisi ve Putin, “ateşkesin desteklenmesi, bölgedeki istikrarın yeniden sağlanmasına öncelik verilmesinin önemi, sivillerin güvenliğinin sağlanmasının gerekliliği” konusunda mutabık kaldı.

7 Ekim’de sabah saatlerinde Hamas, İsrail’e binlerce roket attı. Bu sırada Hamas militanları sınırı aşarak İsrail kontrolündeki topraklara girdi ve sokaklarda ateş açıldı. Rehin alınan İsrailliler, olası saldırıları önlemek için Gazze Şeridi’ne götürüldü. İsrail, saldırılar karşısında Hamas’a savaş ilan etti ve Gazze’ye füze yağdırmaya başladı. Ancak başlayan savaş, Orta Doğu için büyük sonuçlara gebe olabilir. Lübnan’da Hizbullah’ın varlığı, Suriye’de İsrail işgalindeki Golan Tepesi’ne saldırılması, İran’ın Hamas’a verdiği destek, savaşın daha da büyüyebileceği endişelerine sebep oldu.

İsrail’in Gazze’de giderek yoğunlaşan hava saldırıları sivil ölümler konusunda büyük endişe yaratırken, İsrail ordusu hava ve deniz saldırılarının ardından kapsamlı bir kara harekatına da başlamaya hazırlanıyor. İsrail’in kararıyla “tamamen abluka altına alınan” Gazze’ye su, gıda ve elektrik gönderilmiyor. 

Hamas-İsrail savaşında gün gün, dakika dakika tüm gelişmeler

Çatışmaların 1. günü | Hamas, Gazze’den İsrail’e yüzlerce roket atarak “Aksa Tufanı” operasyonunu başlattı; Netanyahu “savaştayız” dedi

Çatışmaların 2. günü | İsrail ordusu ve Hamas arasındaki çatışmalar sürüyor; Gazze Şeridi’ne düzenlenen saldırılarda ölü sayısı 413’e çıktı

Çatışmaların 3. günü | İsrail, Gazze Şeridi’ni “Tamamen abluka altına alma” emri verdi; Hamas merkezlerine “kapsamlı” saldırılar düzenlendiğini duyurdu

Çatışmaların 4. günü | Gazze Şeridi karanlığa gömüldü; Netanyahu, Hamas’a verilen karşılığın “yeni başladığını” söyledi

Çatışmaların 5. günü | İsrail gece boyunca Gazze’ye bomba yağdırdı; Netanyahu, “Hamas IŞİD’den kötü” dedi

Çatışmaların 6. günü | Netanyahu: “7 Ekim, Holokost’tan bu yana Yahudi halkının yaşadığı en kötü gün” dedi; İsrail Parlamentosu “acil durum” hükümetini onayladı

Çatışmaların 7. günü | İsrail, Gazze’de 1,1 milyon insanın tahliyesini istedi

Çatışmaların 8. günü | İsrail’in Gazze’ye yönelik kara harekâtı başladı; Hamas, elindeki 9 esirin öldüğünü açıkladı

Çatışmaların 9. günü | İsrail, Gazze’yi “havadan, karadan ve sudan” vurmaya hazırlanıyor; ABD bölgeye ikinci uçak gemisini gönderdi

BUGÜN/ Çatışmaların 10. günü | Gazze’de hastanelerin yakıtı tükeniyor, Gazze-Mısır sınırının yardım için kısa süreliğine açılması bekleniyor

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx