Öncelikli hedef dijital egemenlik

2023 boyunca yaptıkları faaliyetleri değerlendirip gelecek hedeflerini anlatan Turkcell Genel Müdürü Dr. Ali Taha Koç, “Sektörümüz açısından bakıldığında geride kalan yılda yeni nesil teknolojiler, siber güvenlik, yapay zekâ ve dijitalleşme gibi konuların öne çıktığını gözlemledik. Hızla değişen ve küresel belirsizliklerin hâkim olduğu günümüzde, sektörün karşı karşıya olduğu riskler de dönüşüyor. Hem küresel anlamda hem de ülkemizde veri güvenliğine, özellikle de siber güvenliğe güçlü bir şekilde odaklanılması gerekiyor” dedi.

2024’ÜN TRENDLERİ

Dr. Ali Taha Koç, hedeflerini ise şöyle anlattı: “2024’te büyük veri, siber güvenlik, yapay zekâ, nesnelerin interneti, blok zincir, 5G ve ötesi teknolojiler, sürdürülebilirlik gibi başlıklar hayatımızda olmaya devam edecek. Gelecek hedeflerimizin en önemlisi ülkemizin dijital egemenliğindeki öncü konumunu daha da ileriye taşımak. Her zaman söylediğim gibi; hedefimiz Türkiye Yüzyılı’nı ‘Dijitalin Yüzyılı’ yapmak. Bunun için çok katmanlı bir stratejiyle ilerleyecek, üstyapıda rekabeti büyüteceğiz. Yeni nesil haberleşme altyapılarının yanı sıra aynı zamanda mevcut karasal altyapılarımızın geliştirilmesi de radarımızda olmaya devam edecek. Alternatif altyapılar üzerinde çalışacağımız ve bunun ilk örneklerini göreceğimiz bir yıl olmasını umuyoruz.”

DEPREM BÖLGESİNE DESTEK

Gelecek dönemde Turkcell’in gelişmiş teknolojik yetenekleri ve inovasyon gücü sayesinde pazardaki konumumuzu daha da güçlendireceğiz” diyen Koç, Türkiye’yi teknoloji dönüşümünün liderliğine taşımayı hedeflediklerini söyledi. Koç, “Bunu yaparken çevre ve insan odaklı yaklaşımımızdan da vazgeçmeyeceğiz. 2024’te hem teknoloji alanında hem sosyal fayda anlamında çalışmalarımız hız kazanacak. Bir yandan yerli ve milli teknolojilerle Türkiye’nin dijitalleşme süreçlerini hızlandırıp diğer yandan deprem bölgesindeki faaliyetlerimizi sürdüreceğiz” dedi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx