Nilüfer’de Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının ilk adresi Atatürk Anıtı

Nilüfer’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının ilk adresi Atatürk Anıtı oldu.  Cumhuriyet’in 100. yılında büyük katılımla gerçekleşen çelenk koyma töreninde Ulu Önder Atatürk’e minnet ve şükran duyguları dile getirildi. Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, Cumhuriyet kazanımlarına daha çok sahip çıkılması çağrısında bulundu.

Cumhuriyet Bayramı  100. yılında Nilüfer’de görkemli törenlerle kutlanıyor. Günün ilk töreni Nilüfer Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’nda gerçekleştirildi. Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, eşi Zeynep Terzioğlu Erdem, geçmiş dönem Nilüfer Belediye Başkanı ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey, CHP Nilüfer İlçe Başkanı Özgür Şahin, İYİ Parti Nilüfer İlçe Başkanı Levent Öncü, Bulgaristan Bursa Konsolosu Ticari Ateşesi Lyubomir Lyubenov,siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Çelenklerin Atatürk Anıtı’na sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Törende konuşan Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, konuşmasına herkesin  Cumhuriyet Bayramı’nı  kutlayarak başladı. Bütün Türkiye’nin Cumhuriyet’in 100. yılını kutlamanın gururunu yaşadığını ifade eden Başkan Erdem, “Bugün burada kutsal emaneti, ikinci yüzyıla taşımanın mutluluğunu paylaşıyoruz. 100 yıl önce karanlığın ortasında bir güneş gibi doğmuş, en büyük devrimlerle bu ülkede aydınlık bir çağı başlatmış olan Cumhuriyet’in 100 yıllık tarihi eşiği atlamış olmasının gururunu paylaşıyoruz” diye konuştu.

Cumhuriyet’in bu 100 yılda  pek çok badireler atlattığını ifade eden Başkan Erdem, ama her şeye rağmen ayakta kaldığını ve ayakta kalmaya da devam edeceğini söyledi. Başkan Erdem konuşmasına şöyle devam etti: “Görüyorsunuz yaşadığımız dönem de çok sancılı.  Bir yanımızda vicdanını, aklını kaybetmiş bir savaş var. Masum insanlar, çocuklar ölüyor. Vicdanımızı kanatan bu savaşı lanetliyoruz. Öte yanda memleketin içinde olduğu gerçekler, gelecek kaygılarımız var. Laiklik gibi Cumhuriyet’in en temel dayanakları endişe verici girişimlerle yara alıyor. Bugün, okullarda imamların derse girmesinden, anaokullarına mescit zorunluluğundan bahsediyoruz. Halen kadın-erkek eşitliğini tartışıyoruz. Oysa biz bu konuları 100 yıl önce çözmüştük. Yani geldiğimiz noktada bugün Cumhuriyet kazanımlarına daha çok sahip çıkmamız gerekiyor.”

Atatürk’ün 10. Yıl Nutku’ndaki “Az zamanda büyük işler yaptık ama bunlar asla yeterli değil. Yurdumuzu dünyanın en medeni memleketleri seviyesine çıkaracağız” sözlerine dikkat çeken Başkan Erdem bu hedefe ulaşılması için çok çalışmak gerektiğinin de altını çizdi.  Başkan Erdem, “Cumhuriyet değerlerine inanan herkes omuz omuza bu hedefe yürümeli.  Ezilen tüm dünya halklarına örnek olan Cumhuriyet; inanıyoruz ki yeni neslin omuzları üzerinde sonsuza dek yaşayacaktır. Tarihin en büyük devrimcisi Atatürk’ün, ‘Yurtta sulh, dünyada sulh’  sözünün altını çizerek, ülkemiz için ve tüm dünya halkları için savaştan uzak, barış ve huzur dolu bir gelecek diliyorum” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Törende konuşan geçmiş dönem Nilüfer Belediye Başkanı ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey de,  konuşmasını herkesin en büyük bayramını kutlayarak başladı. Ulu Önder  Atatürk’ün ve silah arkadaşlarının  emaneti olan bu genç Cumhuriyeti demokrasi ile taçlandırmanın herkesin sorumluluğu olduğunu söyleyen Mustafa Bozbey,  “Bugün çocuklarımız, özellikle de kız çocukları okula gidebiliyorsa, kadınlar bugün hem iş hayatında hem de kültürel ve  sosyal yaşamda varsa,  biz bugün bu alanda özgürce toplanıp da en büyük bayramımız olan Cumhuriyet Bayramımızı kutlayabiliyorsak bunların hepsi Atatürk sayesindedir, onun ilke ve devrimlerinin  sayesindedir. Onların bize bıraktığı mirası gelecek kuşaklara aktarmak hepimizin sorumluluğudur” diye konuştu.

Cumhuriyet’in  bundan 100 yıl önce Atatürk ve silah arkadaşlarının  mücadelesiyle bugünlere geldiğini söyleyen CHP Nilüfer İlçe Başkanı Özgür Şahin de konuşmasında Cumhuriyet’in bugün olması gerektiği noktada olmadığıyla ilgili kaygıların dile getirildiğini belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Cumhuriyet ; halkçı, demokratik, halkın egemenliğini sağlayan bir Cumhuriyet olmalı. Tek adamın egemenliğini sağlayacak hale getirilmiş bir Cumhuriyeti kabul etmek mümkün değil.  Biz halkın egemen olduğu bir Cumhuriyet’i 100. yılda kutluyoruz ve bu halkın egemenliğini sonsuza dek sürdüreceğiz. Yaşasın Cumhuriyet.”

İYİ  Parti Nilüfer İlçe Başkanı Levent Öncü de 100 yıl önce savaştan yeni çıkmış yorgun bir milletin;  yolu, tarımı, teknolojisi,  sanayisi olmasa da büyük lideri Mustafa Kemal Atatürk’ü olduğunu belirterek şöyle devam etti:  “100 yıl önce Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları Cumhuriyet’i kurdular. Ne acıdır ki biz bugün 100 yıl önce kazanılan Cumhuriyet’i korumak için mücadele ediyoruz. Biz bugün milli bayramlarımızı daha güçlü tüm Türkiye’de, bütün  kurumları ile birlikte daha güçlü kutlamak isterdik. Biz bundan sonraki mücadelemizi birlik ve beraberlik içinde sürdürmek zorundayız” diye konuştu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx