Kızılhaç’tan Gazze için ‘yardım’ çağrısı: ‘İnsanlar hareket etmek isteseler dahi edemiyor’

Uluslararası Kızılhaç Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC) Sözcüsü Tommaso Della Longa, Gazze Şeridi’nin (İsrail tarafından) mühürlendiğini belirterek, “Gazze’de insanlar hareket etmek isteseler dahi edemiyor” vurgusunu yaptı. IFRC Sözcüsü Longa, İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin AA muhabirinin sorularını yazılı olarak yanıtladı.

IFRC ağının 5 üyesinin çatışmalarda öldürüldüğünü ve bundan üzüntü duyduğunu aktaran Longa, “Bu durum, tüm taraflara sivillere ve sağlık çalışanlarına saygı duymaları ve onları korumaları yönündeki çağrımızın öneminin açık bir hatırlatıcısıdır. Şu anda önceliğimiz bu” ifadelerini kullandı.

Özgür iradesiyle hareket etmek isteyen insanların korunmasını da savunduklarını belirten Longa, “(İsrail-Filistin çatışması) Şu anda sorun Gazze Şeridi’nin mühürlenmiş olmasıdır. Gazze’de insanlar hareket etmek isteseler dahi edemiyor. Bu da taraflara sivilleri koruma çağrısında bulunmak için bir neden daha oluşturuyor” değerlendirmesini yaptı.

Longa, Gazzeli vatandaşların ayrılmaya zorlanacağı ve geri dönmelerinin engelleneceği kitlesel bir göç olasılığına ilişkin olarak IFRC’nin “mülteciler ve göç akışları üzerindeki etkisi gibi olası uzun vadeli sonuçlar hakkında spekülasyon yapmak istemediğini” vurguladı.

‘YARDIM MALZEMELERİ GAZZE’YE ULAŞTIRILMALI’

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel de, Hamas’ın saldırılarının ardından İsrail’in bombaladığı Gazze’deki insani duruma işaret ederek, “Temel malzemeler en zor durumdakilere ulaştırılmalıdır” ifadesini kullandı. Michel, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in, X sosyal medya platformunda, Gazze’ye gıda, su ve yakıt gibi acil insani yardım erişiminin sağlanması gerektiğini vurgulayan mesajını alıntılayarak paylaşım yaptı.

Evrensel değerler ve insan onuruna her zaman, her yerde saygı gösterilmesinin önemine dikkati çeken Michel, bunların AB’nin özünü oluşturduğunu kaydetti. Michel, “Uluslararası hukuk ve uluslararası insancıl hukuka saygı gösterilmelidir. Temel malzemeler en zor durumdaki kişilere ulaşmalıdır” değerlendirmesinde bulundu. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx