Boeing ile Bombardier Kanada’da dev ihale için kapışacak

Kanada CP-140 Aurora filosunu yenilemeye çalışırken, havacılık ve uzay endüstrisi Boeing’in mi yoksa Bombardier’in mi bu kazançlı sözleşmeyi alacağına dair spekülasyonlarla çalkalanıyor.

Tartışma, Ottawa’nın Kanada Çok Görevli Uçak girişimi için tüm gereklilikleri yerine getirdiğini kabul ettiği Boeing’in P-8A Poseidon’u ile Bombardier’in General Dynamics ile ortaklaşa geliştirdiği ileri teknolojili uçak önerisinin esasına dayanıyor.

Airporthaber sitesindeki habere göre Boeing’in 81 tedarikçiyi içeren köklü Kanada tedarik zincirinde yer alan Heroux-Devtek şirketinin CEO’su Poseidon’u operasyonel hazırlığı nedeniyle övdü. Bu arada Bombardier, hazırlattığı bir PwC raporunda da belirtildiği üzere, uçağının ekonomik faydalarını vurgulayarak açık rekabet için aktif bir şekilde lobi faaliyeti yürütmektedir. Rapor Bombardier’in sözleşmesinin Kanada’nın GSYİH’sini 2.8 milyar dolar artırabileceğini ve 22,650’den fazla istihdam yaratabileceğini öne sürüyor.

Boeing, sözleşmesinden kaynaklanan ekonomik faaliyetlerde yaklaşık 10 milyar dolar öngören bir çalışma ile karşı çıkıyor. Boeing’in son dönemde yaşadığı üretim zorluklarına rağmen, sektör uzmanları ve KF Aerospace gibi şirketler müttefik operasyonlarda kanıtlanmış performansı nedeniyle Poseidon’u destekliyor. StandardAero, Poseidon motorlarının potansiyel bakımı konusunda iyimserdir ve bu da Boeing’in geçmişteki sorunların üstesinden gelme kabiliyetine olan güvenin bir göstergesidir.

SİYASİLERDEN İHALE SÜRECİ ADİ OLSU ÇAĞRISI

Ontario’dan Doug Ford ve Quebec’ten Francois Legault’nun da aralarında bulunduğu siyasi liderler ihale sürecinin adil olması çağrısında bulundu. McGill Üniversitesi tarafından yapılan bir analiz, CP-140’ın 2030’da emekliye ayrılacak olmasına ve beklenen bakım zorluklarına işaret ederek durumun aciliyetini vurguluyor.

Rekabet kızıştıkça, her iki havacılık devi de Kanadalı karar vericileri kazanmak için güçlerini sergiliyor. Bu ihale savaşının sonucu sadece Kanada’nın askeri yeteneklerini şekillendirmekle kalmayacak, aynı zamanda ülkenin havacılık ve uzay endüstrisi için de önemli ekonomik sonuçlar doğuracaktır.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx