Bloomberg Analisti, Kritik Bitcoin Gelişmesi İçin Tarih Verdi!

Bloomberg analistleri Eric Balchunas ve James Seyffart, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından spot Bitcoin borsa yatırım fonunun (ETF) onaylanma şansını %90 gibi etkileyici bir orana yükseltti. Bu iyimser bakış açısı, SEC’in talebi üzerine Ark Invest ve 21Shares tarafından izahnamelerde yapılan güncellemeler de dahil olmak üzere ETF alanındaki son gelişmeleri takip etmekte. İşte detaylar…

Hedef tarih, 10 Ocak

Bloomberg ETF analistleri, spot Bitcoin ETF’sinin ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından onaylanma olasılığını %90’a yükseltti.  Bu analistler, hedef tarihleri 10 Ocak olmak üzere, SEC tarafından potansiyel bir Bitcoin ETF onayına gözlerini dikmiş durumdalar. Bu durumu özellikle kayda değer kılan, SEC ile fon sponsorları arasında gerçekleşen ve Ark’ın teklifini onaylamaya yönelik güçlü bir niyete işaret eden yapıcı ileri-geri adımlar oldu. Ark Invest’in SEC yorumlarına verdiği yanıt, Invesco Galaxy gibi diğer oyuncuları da spot Bitcoin ETF prospektüslerini güncellemeye teşvik etti. Bu da sektörün kripto para yatırım seçeneklerinde önemli bir atılım olabilecek bir gelişmeye hazırlandığını gösteriyor.

İlgili bir hamle olarak Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere ABD SEC, Grayscale’in GBTC ürününü spot Bitcoin borsa yatırım fonuna dönüştürmesine izin veren yakın tarihli bir mahkeme kararını temyiz etmemeye karar verdi. Bu karar diğer spot Bitcoin ETF’lerinin onaylanmasını doğrudan etkilemese de, SEC üzerinde bu tür ürünlerin onaylanması için daha fazla baskı yaratıyor. James Seyffart, Grayscale’in GBTC’yi spot Bitcoin ETF statüsüne dönüştürmesi için son tarihin bu yıl içinde karşılanması halinde SEC onayının daha da erken gelebileceğini belirtti. Bu gelişme, SEC Ticaret ve Piyasalar Bölümü’nün hem mahkemelerden hem de diğer ihraççılardan spot Bitcoin ETF’sine yeşil ışık yakması için artan bir baskı altında olduğunu göstermektedir.

Bitcoin dışında, ETH için de ETF başvurusu var

Dahası, Grayscale kendisini Bitcoin ile sınırlamıyor. Bir Ethereum ETF’si için de başvuruda bulundular. Özellikle ProShares’in önümüzdeki hafta kısa Ethereum vadeli işlem ETF’sini (Short ETH Strategy ETF) piyasaya süreceği ve 16 Ekim’de SETH sembolü altında işlem görmeye başlayacağı düşünüldüğünde, Ether ETF’sinin onaylanma olasılığı daha yüksek duruyor. Kripto para ve ETF dünyasında, ortamın hızla geliştiği ve yatırımcıların spot bir Bitcoin ETF’sinin gelmesini sabırsızlıkla beklediği açıktır. Son gelişmeler, portföylerine kripto para eklemek isteyenler için yeni ufuklar açabilecek yüksek bir onay olasılığına işaret ediyor. SEC tarafından alınan kararlar ve bu uygulamaların ilerleyişi, kripto yatırım ortamı olgunlaşmaya devam ettikçe şüphesiz gündemde kalacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx