Yunanistan kendi ‘Watergate’ skandalı ile çalkalanıyor: Miçotakis özür diledi, muhalefet istifa istiyor

Yunanistan’da ortalarında muhalif önderler ve gazetecilerin de olduğu çok sayıda kişinin casus yazılımlarla telefonlarının takip edildiğinin ortaya çıkması üzerine muhalefetten hükümete reaksiyon yükseldi. Yansılar sonrası İstihbarat şefi skandaldan ötürü istifa etti. Başbakan Kiryos Miçotakis de dinlenen muhalefetteki ve ülkenin üçüncü büyük partisi Panhelenik Sosyalist Hareket (PASOK) başkanı Nikos Androulakis’ten özür diledi. Lakin muhalefet ülkenin ‘Watergate skandalı’ olarak tanımladığı dinleme olayı nedeniyle Başbakan’ın istifasını istiyor.

Komşu Yunanistan büyük bir dinleme skandalı ile sarsılıyor. Yunanistan’ın üçüncü büyük partisinin başkanının telefonunun dinlenmesi Atina’da siyasi çalkantıya neden oluyor. Dinleme skandalından muhafazakâr hükûmete uzaklıklı yaklaşan gazeteciler de nasibini alıyor.

Yunanistan’ın istihbarat şefi ve özel kalem müdürünün istifa ettiği dinleme skandalı; ‘karanlık uygulamaların’ gündeme yansımasıyla birlikte istifa davetlerinin havada uçuştuğu ABD’deki Watergate skandalına benzetilen bir casusluk krizine dönüşmüş durumda.

Miçotakis’in yeğeni ve en yakın yardımcısı istifa etti

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, ülkenin üçüncü büyük partisinin başkanı olan siyasi rakibinin cep telefonunun, direkt kendisine bağlı olan istihbarat servisi ‘EYP’nin buyruğuyla dinlendiğinin ortaya çıkmasının akabinde 2019 yılından itibaren yürüttüğü başbakanlık misyonundaki en sıkıntı saatlerini yaşıyor.

Başbakanlık ofisi, cuma günü dinleme skandalı nedeniyle, o vakte kadar hürmet duyulan EYP lideri Panagiotis Kontoleon’un istifasını açıklamak durumunda kaldı. Gazete Duvar’dan Nikolaos Stelya’nın haberine nazaran Kontoleon’un istifasını, Miçotakis’in yeğeni ve en güvendiği yardımcısı Grigoris Dimitriadis’in istifası takip etti. Pazar günüyse Miçotakis dinlemenin ‘büyük ve affedilemez bir hata’ olduğunu kabul etti.

Hükûmet sözcüsü Yannis Oiknomou ise hükûmetin en başından beri skandalın maddelerin belirlediği çerçevede eksiksiz bir biçimde soruşturulmasından yana olduğunu, gelişmelere kurumsal hürmet ve kamu çıkarını müdafaa bakış açısıyla yaklaştığı açıklamasında bulundu.

Telefonu dinlenen önderden açıklama

Aynı vakitte Avrupa Parlamentosu üyesi olan Pasok lideri Nikos Androulakis, skandalın boyutları ortaya çıkmaya başladığı cuma günü geç saatlerde gerçekleştirdiği konuşmasında “Yunan hükümetinin en karanlık uygulamaları kullanarak beni gözetleyeceğini hiç beklemezdim” diyerek “Yunan vatandaşlarının insan hak ve özgürlüklerini korumak bizim demokratik vazifemizdir. Bugün, kibirleri ve cezasızlık hisleriyle her şeyi yapabileceklerini düşünenler için bir hakikat anıdır” diye ekledi.

Androulakis, daha sonra toplumsal medya üzerinden yaptığı bir paylaşımda, üçüncü ülkelerin kendisinin dinlenmesini talep ettiği tezlerine atıfla Ermenistan ve Ukrayna üzere ismi geçen ülkeler tarafından telefonlarının dinlenilmediğini açıkladı.

Çipras: Miçotakis palavra söylüyor

Androulakis ile muhalif gazetecilerin telefonlarının dinlenmesi Atina’da muhalefet partilerinin sert reaksiyonlarına neden oluyor. Dinleme skandalının akabinde kameralar karşısında yaptığı açıklamada Aleksis Çipras, Başbakan Mitsotakis’i kasıtlı olarak palavra söylemekle suçladı. Çipras açıklamasında “Kendisi birinci günden beri istihbaratın başındayken neyi kanunlaştırdığını bilmiyor muydu? Ona kim inanabilir?” sorularını yöneltti.

Yunanistan Komünist Partisi (KKE) bahisle ilgili olarak “KKE’nin tekraren kınadığı karanlık bir ortamı ve delik deşik olmuş bir kurumsal çerçeveyi su yüzüne çıkardığı için telekulak skandalı ne unutulabilir ne de birkaç özür ve birkaç istifayla geçiştirilebilir” açıklamasını gerçekleştirdi.

Eski Maliye Bakanı Yanis Varofakis liderliğindeki ‘Mera 25’ ise ilgili açıklamasında “Mera25, 2019 yazından bu yana Parlamento içinde ve dışında Kiriakos Miçotakis ve hükûmetinin ülkeyi Viktor Orban’ın Macaristan’ına benzetmeye yönelik siyasi tercihini kınamaktadır. Gazetecilere yönelik zulüm, göçmenlere karşı denizde işlenen kabahatler, milletvekillerine barışçıl şov yapma yasağı, tahammül edilemez ve gereksiz polis şiddeti, kabahat şebekeleri – ve artık de istihbarat tarafından yapılan bir dizi izleme” iletisini verdi.

Miçotakis: Haberim yoktu, Androulakis’ten özür diliyorum

Öte yandan Başbakan Miçotakis, PASOK başkanı Nikos Androulakis’ten özür diledi. Miçotakis, Yunan Ulusal İstihbarat Teşkilatı EYP’nin Lideri Panagiotis Kontoleon’un, PASOK başkanı Nikos Androulakis ve CNN Yunanistan’ın iktisat muhabirlerinden Thanasis Koukakis’in telefonlarının dinlendiğine dair argümanlar için özür diledi. Yunan medyasında yer alan haberlere nazaran, durumu önemli ve affedilemez bir yanılgı olarak nitelendiren Miçotakis “Haberim yoktu, buna asla müsaade vermezdim. Bay Androulakis’e yapılan kusur için bir özür borçluyum” açıklamasında bulundu.

Ancak ülkede muhalefet Miçotakis’in istifasını istiyor.

Bu ortada isimlerinin açıklanmaması şartıyla basına konuşan 2 milletvekili de, 29 Temmuz’da bir meclis komitesi sırasında İstihbarat Lideri Kontoleon’un, servisin ‘CNN Yunanistan için çalışan bir finans gazetecisi olan Thanasis Koukakis’i gözetlediğini’ kabul ettiğini söyledi.

Androulakis de Yunanistan parlamentosunu davayı araştırmak için bir soruşturma komitesi kurmaya çağırdı. Hükümet, resmi olarak sunulması halinde talebi destekleyeceğini açıkladı.

Skandalın arkasında yeğen var

Telekulak rezaletinin ayrıntıları ise ülkede bağımsız ve muhalif gazetecilerin kurduğu ‘Reporters United’ haber platformunda yer aldı. “Büyük kardeş ve büyük yeğen” başlıklı evrak haberde şu tezlerde bulunuldu: Miçotakis’in, Başbakanlık Genel Sekreteri misyonundaki yeğeni Grigoris Dimitriadis’in şirketinin yasa dışı casus yazılımı ve izleme araçları satan firmalarla paydaşlığı bulunuyor. Dimitriadis’in orkakları Yunanustan’da yasa dışı izleme / casus programı olan Predator’u pazarlıyor. Ortaklar, Yunanistan halkını ve kurumlarını kanuna muhalif halde gözetleyip hackliyor. Yeğen Dimitriadis kendini ‘ticari faaliyetlerim katiyetle hukukidir’ diyerek savunuyor. Başbakan Miçotakis ise yasa değişiklikleri ile yeğenini muhafazaya alarak olayı örtbas etmeye çalışıyor.

Related Posts

‘Elimiz kolumuz bağlı kalmayız’

Denizli’de, AK Parti İl Başkanlığı’nı ziyaretinde gündeme dair açıklamalar yapan Çavuşoğlu, dünyada her coğrafyadan yüzünü Türkiye’ye dönen …

SMA hastası Eliz’in annesi: Kampanyamız yavaş ilerliyor

Doğduğunda beslenme sorunu yaşayan ve 3,5 aylıkken bronşit geçiren Eliz Lina’ya birinci başta ‘gevşek bebek, tembel bebek sendromu’ teşhisleri …

Mersin’deki hain saldırıyı PKK üstlendi

Mersin’in Mezitli ilçesinde bulunan polisevine yönelik terör saldırısını PKK üstlendi.Mersin’deki polisevine yönelik saldırıyı üstlenen terör …

Al Jazira’dan Novak için resmi teklif

Fenerbahçe ‘nin yollarını ayırmak istediği isimlerden Filip Novak’a talip çıktı. Birleşik Arap Emirlikleri’nden Al Jazira’nın Çek oyuncuyu …

Aksaray’da uyuşturucu ile yakalanınca ağladı: Benim alakam yok

Aksaray’da Vilayet Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi takımları ve mahalle çarşı bekçileri kentteki huzur ve inanç ortamının sağlanması emeliyle …

Polis kurşunuyla ölmüştü, 3 polis söz verdi

İstanbul Ümraniye’de hacizli olduğu gerekçesiyle trafikten men edilen arabasını yakan ve polise bıçakla saldıran Yavuz Genç’in vefatına ilgili …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.