Yedi yıl boyunca hasta muayene etmiş: Profesörlüğü geri alındı

Gaziantep’te Semih Giray isimli doktorun usulsüz belgeyle elde ettiği “Profesör” unvanını kullanarak yedi yıl boyunca hem üniversite hastanesinde hem de özel muayenehanesinde hasta muayene ettiği ortaya çıktı.

Birgün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı’nda görevli doktor Semih Giray, 2015 yılında doçentlikten profesörlüğe yükseldi.

Bu unvanla yedi yıldır görev yapan Giray’ın, unvanını hak etmeden elde ettiği iddia edildi. İddiaların artmasının ardından üniversite tarafından bir yetkili, soruşturmacı olarak görevlendirildi.

Yapılan kapsamlı incelemenin ardından, rektörlüğün görevlendirdiği incelemeci 13 Haziran’da konuyla ilgili raporunu tamamladı.

Raporda, Giray’ın doçentlikten profesörlüğe geçişte sahip olması gereken, “Yurtdışı akademik kuruluşlarından birinde kendi alanında üç ay görev yapma” ve “Uluslararası geçerliliği bulunan bir yayında çalışmasının yer alması” kriterlerini karşılamadığı vurgulandı. Giray’ın bir makale yayını yoluyla unvanını aldığı ancak makalesinin yayımlandığı yayının da akademisyenlik kariyeri için uygun kriterleri karşılamadığı belirlendi.

HEM UNVAN HEM MAAŞTA KESİNTİ CEZASI

Raporda usulsüz işlemle ilgili, “Doçent unvanlı bir akademisyenin profesörlük kadrosuna yükseltilme kriterlerini bilmemesi mümkün değildir. Bu durumda, soruşturulanın iyi niyetinden söz edilmesi mümkün olmadığı gibi idareyi yanıltıcı bir şekilde kadroya başvurduğu, ayrıca açıkça atanma kriterlerini sağlayan çalışmalarının neler olduğu, bu çalışmaların hangi kriterleri sağladığı talep edilmesine rağmen, soruşturulanın, buna ilişkin bir bilgi ve belge sunmadığı görülmüştür” ifadelerine yer verildi. Raporda, Giray’ın unvanının elinden alınmasının yanı sıra Yükseköğretim Kanunu kapsamında maaştan kesinti ile cezalandırılması gerektiği de vurgulandı.

Raporun ardından karar için toplanan üniversite yönetimi, 1’e karşılık 21 oyla Giray’ın profesörlük kadrosuna atamasının iptaline karar verdi. Karar, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın tarafından da onaylandı. Bu işlemin, 1987 tarihinde kurulan Gaziantep Üniversitesi için bir ilk olduğu öğrenildi. Karar, son onay için YÖK Başkanlığı’na gönderildi.

İKİ AYRI YERDE HASTA BAKIYOR

Üniversite yönetiminin yaptığı soruşturmaya göre idareyi yanıltarak profesör unvanını kullanan Semih Giray, hem Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı’nda, hem de hafta içi öğleden sonra açılan özel muayenehanesinde hastalara bakmaya devam ediyor.

Giray, BirGün’ün üniversite yönetiminin aldığı karara ilişkin görüşlerini sormak ve cevap hakkını kullanmasını sağlamak için görüşme talebini kabul etmedi, sekreteri aracılığı ile bırakılan mesajı da karşılıksız bıraktı.

Related Posts

Moskova Borsasında kayıplar yüzde 10’u aştı

Moskova Borsası, Ukrayna’daki ayrılıkçı idarelerin Rusya’ya katılmak için başlattığı referandumlar ve Rusya’da ilan edilen kısmi seferberlik …

Çavuşoğlu: Gübre konusunda bazı çözüm yolları bulduk

Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Kurul toplantıları kapsamında ABD’de bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, New York’taki temaslarını …

Santiment: Bu Altcoin Çakılabilir! Bu 2 Coin ise Ralli Yapabilir

Santiment, en son analizlerinde, artan short pozisyonlar nedeniyle altcoin piyasasında sert düşüşler beklediğini belirtti. Sosyal hacim …

Bu Binance Altcoin’i İçin Gözler 30 Eylül’de! İşte Beklentiler

Binance Chain (BNB), yatay hareketine devam ederken 30 Eylül’de önemli bir fiyat testiyle karşı karşıya. Fiyatı simetrik bir üçgen formasyonunda …

Reuters’a konuşan Türk yetkili: Erdoğan, Washington’a gidecek

Reuters ajansına konuşan üst düzey bir Türk yetkili, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden’ın bu ayın sonunda …

Borsa günü rekorlarla tamamladı

BIST 100 endeksi, evvelki kapanışa nazaran 135,62 puan artarken, toplam süreç hacmi 105,3 milyar lira ile rekor düzeyde gerçekleşti. Bankacılık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.