Seçim Kanunu’nda yasak: Mevlüt Çavuşoğlu’nun afişleri kaldırıldı

Dışişleri Bakanı ve AKP Antalya 1. sıra milletvekili adayı Mevlüt Çavuşoğlu, Ramazan Bayramı öncesinde kentin farklı yerlerindeki billboardlara, üzerinde kendi fotoğrafı ve Türk bayrağı taşıyan bir kız çocuğunun fotoğrafının yer aldığı, “Birlikte Nice Bayramlara” yazılı reklam verdi.

CHP, Türk bayrağı kullanıldığı gerekçesiyle Muratpaşa İlçe Seçim Kurulu’na afişlerin kaldırılması için başvuruda bulundu.

Muratpaşa 1. İlçe Seçim Kurulu, CHP’nin itirazını kabul ederek afişlerin kaldırılmasına, kararın gereğinin yapılması için Muratpaşa İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bildirilmesine karar verdi. 30 Nisan tarihli kararda şu ifadeler yer aldı:

298 sayılı kanunun 58’nci maddesine; ‘Propaganda için kullanılan el ilanları ve diğer her türlü matbu üzerinde Türk Bayrağı ve dini ibarelerin bulundurulması yasaktır’ şeklinde yasal düzenleme yapılmıştır. Belirtilen afişlerin Güllük Caddesi’nde bilboarlarda bulunduğu tespit edilerek, bahse konu afişlerin kaldırılması kanun gereği olduğu anlaşılmakla, itirazcının itirazının kabulüne karar verilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir