Paralimpik yüzücülerden iki günde 13 madalya

Türkiye’nin birinci sefer mesken sahipliği yaptığı 5. İslami Dayanışma Oyunları’nda gayret eden paralimpik yüzücüler, karşılaşmaların birinci iki gününde 5 altın, 5 gümüş, 3 bronz madalya kazandı.

Konya’da düzenlenen 5. İslami Dayanışma Oyunları’nda çaba eden paralimpik ulusal yüzücüler, Türkiye’nin tertipteki birinci madalyalarını almanın sevincini yaşıyor.

Türkiye’nin birinci defa konut sahipliği yaptığı tertipte ulusal atletler, karşılaşmaların birinci iki gününde 5 altın, 5 gümüş, 3 bronz madalya elde etti.

Serbest, kelebek ve ferdi karışık tarzlarında uğraş eden atletlerden Koral Berkin Kutlu 2 altın, Sümeyye Boyacı bir altın, bir bronz, Sevilay Öztürk ve Şevval Beren Memnun birer altın, birer gümüş, Emine Avcu bir gümüş, bir bronz, Hamit Demir ve Beytullah Eroğlu birer gümüş, Uğur Şenel ise bir bronz madalya kazandı.

İLK ALTIN MADALYA KORAL BERKİN KUTLU’DAN

Organizasyonda Türkiye’nin birinci altın madalyasını kazanan 16 yaşındaki para yüzücü Koral Berkin Kutlu, AA muhabirine, birincisi başardığı için çok memnun olduğunu söyledi.

Müsabakaların Türk sportmenler ismine çok başarılı geçtiğine dikkati çeken Koral Berkin, “İki günde çok kaliteli yarışlar gerçekleşti. Grup olarak kazandığımız madalyalardan ötürü çok gururluyuz. Ailemi, hocalarımı, tüm Türkiye’yi gururlandığım için çok memnunum. Bu türlü büyük bir tertipte birinci altın madalyayı almak beni çok gururlandırdı. İnşallah 2024 olimpiyatlarında da madalya kazanıp ülkemi gururlandırmak istiyorum.” diye konuştu.

SEVİLAY ÖZTÜRK: BİRİNCİ KULACI ATIP…

Milli atletlerden 18 yaşındaki Sevilay Öztürk de tertibi çok beğendiğini, tertibin Tokyo Olimpiyatları’nı andırdığını ve burada gayret etmekten büyük keyif aldığını söyledi.

Mücadele eden tüm arkadaşlarıyla gurur duyduğunu söz eden Sevilay, şunları kaydetti:

“Dün altın madalya ile bitirmiştim. Bugün gümüş oldu. Burada derecelerime bakıp eksiklerimi gidermek için kendimi zorlamadan çaba ediyorum. İnşallah 2024 Paris Olimpiyatları’nda altın madalya alıp daha hoş yerlere gelerek bayrağımızı dalgalandırmak istiyorum. Türkiye’nin birinci madalyalarını aldığımız için de çok memnunuz. Birinci gün Gençlik ve Spor Bakanımız Mehmet Muharrem Kasapoğlu da buradaydı. Madalyalarımızı kendisi takdim etti.”

EMİNE AVCU’NUN AMACI PARİS

Emine Avcu ise bu büyük tertipte, arkadaşlarıyla kardeşlik içinde bir arada kulaç atıp, Türkiye’yi temsil etmenin memnunluğunu yaşadıklarını lisana getirdi.

“Takım arkadaşlarımla birlikte birinci kulacı atıp birinci madalyaları kazandık.” diyen Emine, “Ülkemizi bu türlü temsil etmek gurur verici. Benim bu sporla uğraşmamın en büyük sebeplerinden biri ülkemize nasıl faydalı bir birey olabiliriz bunu göstermek. Kapıların ardına kapanan, ömürden kaçan insanları nasıl hayata bağlayabiliriz diye uğraş ediyorum ve bu madalyaları ülkem için kazanıyorum. İnşallah Paris Olimpiyatları’nda da madalya kazanmayı hedefliyorum.” sözlerini kullandı.

(AA)

Related Posts

Ian Kasırgası’nda meyyit sayısı artıyor

ABD’nin güney kıyılarına, 28 Eylül’de, kategori dört şiddetinde uluşan Ian Kasırgası, 29 Eylül’de Güney Carolina eyaletini vurduktan sonra …

Pir Khalid Yasin’den Cumhurbaşkanı Erdoğan’da övgü dolu kelamlar

Hıristiyan inancına mensupken 57 yıl evvel dava arkadaşı Malcolm X’in sayesinde İslam ile müşerref olan Pir Khalid Yasin’in en âlâ dostları …

Rusya’nın Ukrayna’daki başarısızlığı, Putin’in müttefiklerini birbirine düşürdü

Ukrayna’nın 4 bölgesini ilhak etme kararıyla dünyada reaksiyon çeken Rusya’nın Donetsk’in stratejik Lyman kentinden geri çekilmesi Rusya içinde …

Dışişleri’nden ilhaka tepki: Reddediyoruz

Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Türkiye, 2014 yılında yapılan gayrımeşru bir referandumla Kırım’ın Rusya tarafından ilhakını …

FIFA’ya mektup: Dünya Kupası’ndan men edin

İran’da olaylar sürüyor. Son olarak A Ulusal Kadro oyuncuları maç öncesi seremonisine siyah ceketlerle çıkmışlardı.   İran’daki bayan hakları …

CHP’li büyükşehir belediye liderlerinden ortak bildiri

CHP Lokal İdarelerden Sorumlu Genel Lider Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, CHP’li 10 büyükşehir belediye lideri buluşmasının ortak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.