Merkez Bankası faiz kararı ne vakit açıklanacak? Mayıs ayı faiz kararı beklentisi ne?

Nisan ayında enflasyonun yüzde 70’e dayanmasına ve gelecek aylarda yükselişini sürdürmesinin beklenmesine karşın Merkez Bankası faiz kararı %14 düzeyinde sabit tutması tarafında olması bekleniyor. Merkez Bankası faiz toplantısı 26 Mayıs tarihinde yapılacak, tıpkı gün faiz kararı da açıklanacak.

Merkez Bankası kur krizi yaratılmasına neden olan 500 baz puan indirimi sonrasında faizi yüzde 14’e çekti, ocak, şubat, mart, nisan aylarında faiz kararı sabit tutma istikametinde oldu. Gözler Mayıs ayı faiz kararı için Merkez Bankası’na çevrildi.

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI NE VAKİT AÇIKLANACAK?

Merkez Bankası faiz kararı 26 Mayıs Perşembe günü saat 14:00’da açıklanacak.

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI BEKLENTİSİ NE?

JPMorgan geçen hafta yayımladığı raporda, “TL’nin son devirdeki istikrarını, global finansal şartlardaki sıkılaşma ve cari istikrar durumundaki bozulma ile uyumsuz görüyoruz” demişti. Societe Genarale ise dün yayımladığı bir raporda Merkez Bankası’nın yüksek enflasyona karşın para siyaseti duruşunun değişmesinin düşük ihtimal olduğuna dikkat çekerek, “TL’de kademeli paha kaybı bekliyoruz” dedi.

S&P’DEN ENFLASYON VE FAİZ UYARISI

S&P Küresel Ratings, Türk bankacılık dalının kârlılığının yükselen enflasyon ve negatif gerçek faizden ötürü baskılanacağını söyledi.

Kurumun Türkiye’de bankacılık kesimi ile ilgili yayımladığı raporda, bankaların TÜFE’ye endeksli tahvil getirilerinden yarar sağlayacağına dikkat çekildi ve şu tabirlere yer verildi:

“Yükselen enflasyonun bankaların 2022 gelirleri açısından olumlu tesiri olacak… Lakin, bu tesir artan provizyon gereksinimleri ve negatif gerçek faizden ötürü dengelenecek ve gerçek manada kârlılığı zayıflatacak.”

TÜKETİM TALEBİNDE AZALMA BEKLENTİSİ

Negatif faiz oranları nedeniyle bankaların kredi iştahının artmasının beklendiğinin belirtildiği raporda, yüksek enflasyon nedeniyle tüketim talebinin ise azalmasının beklendiği kaydedildi.

S&P raporunda baz senaryoda bankacılık dalında takipteki kredi rasyosunun (NPL) artmasını beklediklerini belirterek, yükselen enflasyonun perakende ve kurumsal müşterilerin kredibilitesini daha da zorlayacağını ve bankacılık sistemi için de riskleri artıracağını söyledi.

NPL 2023’E KADAR YÜZDE 9 OLABİLİR

BDDK’nın Eylül 2021’de kredilerin sınıflandırılması müddetlerinin uzatılmasının sona ermesinin de, bankalarda etkin kalitesi meselelerini daha belirginleştireceği tabir edildi.

Lakin nominal olarak yüksek beklenen kredi büyümesinden ötürü NPL üzerindeki net etkiyi görmenin biraz vakit alacağının belirtildiği raporda NPL rasyosunun 2023’e kadar yüzde 9’un üzerine çıkmasının beklendiği tabir edildi.

Son yıllarda artan risk maliyetinin gelecek iki yılda da yükselmesinin beklendiği tabir edilen raporda, pandemi, 2021 sonundaki kur krizi ve Ukrayna-Rusya çatışmasının ortaya çıkaracağı dolaylı tesirlerin de bunda tesirinin olacağı söz edildi. (REUTERS)

Related Posts

Moskova Borsasında kayıplar yüzde 10’u aştı

Moskova Borsası, Ukrayna’daki ayrılıkçı idarelerin Rusya’ya katılmak için başlattığı referandumlar ve Rusya’da ilan edilen kısmi seferberlik …

Çavuşoğlu: Gübre konusunda bazı çözüm yolları bulduk

Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Kurul toplantıları kapsamında ABD’de bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, New York’taki temaslarını …

Santiment: Bu Altcoin Çakılabilir! Bu 2 Coin ise Ralli Yapabilir

Santiment, en son analizlerinde, artan short pozisyonlar nedeniyle altcoin piyasasında sert düşüşler beklediğini belirtti. Sosyal hacim …

Bu Binance Altcoin’i İçin Gözler 30 Eylül’de! İşte Beklentiler

Binance Chain (BNB), yatay hareketine devam ederken 30 Eylül’de önemli bir fiyat testiyle karşı karşıya. Fiyatı simetrik bir üçgen formasyonunda …

Yedi yıl boyunca hasta muayene etmiş: Profesörlüğü geri alındı

Gaziantep’te Semih Giray isimli doktorun usulsüz belgeyle elde ettiği “Profesör” unvanını kullanarak yedi yıl boyunca hem üniversite …

Reuters’a konuşan Türk yetkili: Erdoğan, Washington’a gidecek

Reuters ajansına konuşan üst düzey bir Türk yetkili, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden’ın bu ayın sonunda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.