iOS 16 güncellemesi iPhone’lara dağıtıldı! İşte iOS 16 özellikleri

Apple, iPhone telefonlara iOS 16 güncellemesini dağıttı. iOS 16, bünyesinde birçok yeni özellik barındırıyor.

Apple, iPhone aygıtlara iOS 16 güncellemesini bugün akşam saatlerinde gönderdi.

IOS 16 NASIL YÜKLENİR?

Birçok yeni özellik barındıran iOS 16 güncellemesi, cihazınızdaki ayarlar uygulamasına giriş yaptıktan sonra genel kısmının içindeki yazılım güncelleme ekranından yüklenebilir.

IOS 16 GÜNCELLEMESİNİ ALAN CİHAZLAR

iPhone 14
iPhone 14 Plus
iPhone 14 Pro
iPhone 14 Pro Max
iPhone 13
iPhone 13 mini
iPhone 13 Pro
iPhone 13 Pro Max
iPhone 12
iPhone 12 mini
iPhone 12 Pro
iPhone 12 Pro Max
iPhone 11
iPhone 11 Pro
iPhone 11 Pro Max
iPhone XS
iPhone XS Max
iPhone XR
iPhone X
iPhone 8
iPhone 8 Plus
iPhone SE (2. jenerasyon yahut daha yeni modeller)
iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone SE (1. nesil) iPhone 7, iPhone 7 Plus modelleri iOS 16 güncellemesini alamadı.

IOS 16 ÖZELLİKLERİ

Kilitli Ekran

Yeniden tasarlanan Kilitli Ekran favori fotoğraflarınızı göstererek, font tarzlarını özelleştirerek, araç kadrolarını görüntüleyerek ve daha fazlası ile Kilitli Ekran’ınızı kişiselleştirmenin yeni yollarını sunar.

Birden fazla Kilitli Ekran yaratabilir ve ortalarında çarçabuk geçiş yapabilirsiniz.

Kilitli Ekran galerisi, Kilitli Ekran’ınız için şahsileştirilmiş tekliflerin yanı sıra Apple tarafından hazırlanmış koleksiyonlar sunar.

Kilitli Ekran’ınızdaki tarih ve saat görünümünü özelleştirmek için font ve renk seçenekleri.

Kilitli Ekran’daki araç ekipleri hava durumu, pil seviyesi, yaklaşan takvim aktiflikleri üzere bilgileri ve daha fazlasını tek bir yerde gösterir.

Yeni bir efekt, fotoğraftaki objeyi saatin önüne getirir (iPhone XS ve daha yenisi).

Fotoğraf tarzları Kilitli Ekran’daki fotoğrafların renk filtresini, renk tonlarını ve font tarzını birbirine uyumlu hale gelecek halde değiştirir.

Bildirimler, Kilitli Ekran’ınızın altında görünür ve genişletilmiş liste, küme ve sayı olarak görüntülenebilir.

Odak

Kilitli Ekran teması, Kilitli Ekran’ınızı bir odağa bağlar böylelikle ilgili Kilitli Ekran’a geçerek bir odağı aktifleştirebilirsiniz.

Odak filtreleri; Takvim, Mail, İletiler, Safari ve üçüncü parti uygulamaları üzere uygulamalarda dikkat dağıtıcı içerikleri gizler.

Sadeleştirilmiş ayarlama adımları, ayarladığınız Odak’la ilgili uygulamaları ve araç kadrolarını içeren şahsileştirilmiş Kilitli Ekran ve Ana ekran teklifleri ile Odak’ı daha kolay ve süratli kullanmaya başlamanızı sağlar.

Mesajlar

Bir bildirisi gönderdikten sonra 15 dakika içinde düzenleyebilirsiniz ve alıcılar düzenlemelerin bir kaydını görebilir.

Göndermeyi geri alma, bildirisi gönderdikten sonra 2 dakika içinde geri almanızı sağlar.

Okunmadı olarak işaretleme bir yazışmanın anımsanmasını kolaylaştırır.

Mesajlar’daki SharePlay özelliği, arkadaşlarınızla mesajlaşırken tıpkı vakitte onlarla sinema izleme, müzik dinleme, oyun oynama üzere aktifliklerin keyfini çıkarmanıza müsaade verir.

Ortak çalışma, diğerlerini İletiler aracılığıyla bir belge üzerinde ortak çalışmaya davet etmenizi ve biri paylaşılan projede düzenleme yaptığında güncellemeleri almanızı sağlar.

Mail

İyileştirilmiş arama daha hakikat ve tam sonuçlar verir ve siz yazmaya başlar başlamaz teklifler sunar.

Göndermeyi geri alma, gönderme düğmesine bastıktan sonra 10 saniye içinde bir iletiyi göndermekten vazgeçmenize müsaade verir.

E-postaları belli bir günde ve saatte göndermek için zamanlanmış gönderme.

Anımsatma özelliği, bir e-posta hakkında anımsatılmak için tarih ve saat belirlemenize müsaade verir.

Safari ve Geçiş Anahtarları

Paylaşılan Sekme Kümeleri, bir sekme kümesini diğerleriyle paylaşmanızı ve birlikte çalışırken güncellemeleri anında görebilmenizi sağlar.

Sekme Kümesi başlangıç sayfaları her Sekme Kümesi için farklı art plan imgeleri ve favorileriyle özelleştirilebilir.

Sekme Grupları’ndaki iğnelenmiş sekmeler her Sekme Kümesi’nde en çok gidilen web sitesini iğnelemenizi sağlar.

Safari web sayfası çeviri özelliği Türkçe, Tayca, Vietnamca, Lehçe, Endonezce ve Felemenkçe web sayfaları için lisan takviyesi ekler.

Geçiş anahtarları, parolalar yerine daha kolay ve inançlı giriş yapma tekniği sunar.

Geçiş anahtarlarını iCloud Anahtar Zinciri aracılığıyla eşzamanlama, geçiş anahtarlarınızın uçtan uca şifreli tutulmasını ve tüm Apple aygıtlarınızda kullanılabilmesini sağlar.

Görsel Araştır

Nesneyi art plandan kaldırma özelliği bir manzaradaki objeyi ayırarak onu Mail ve İletiler üzere uygulamalara kopyalayıp yapıştırabilmenizi sağlar. (iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR ve daha yenisi)

Siri

Kolay Kestirmeler ayarlaması, uygulamaları indirir indirmez hiçbir ön ayar yapmadan kestirmeyi Siri’yle çalıştırmanızı sağlar. (iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR ve daha yenisi)

Yeni bir ayar, göndermeden evvel Siri tarafından onayınız istenmeden ileti göndermenizi sağlar.

Dikte

Yepyeni Dikte tecrübesi metin yazma ve düzenleme için sesinizi ve klavyeyi birlikte kullanmanızı takviyeler. (iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR ve daha yenisi)

Harita

Çok duraklı rotalar, Harita’da güzergâhınız üzerinde on beşe kadar durak eklemenizi takviyeler.

Harita’daki toplu taşıma kartları, onları Cüzdan’a eklediğinizde Harita’dan çıkmadan düşük bakiyeleri görmenizi ve kartınızı doldurmanızı sağlar.

Toplu taşıma fiyatları San Francisco Körfez Bölgesi’nde, Londra’da, New York’ta ve San Diego’da seyahatinizin ne kadar tutacağını gösterir.

Ev

Yeniden tasarlanan Mesken uygulaması akıllı konut aksesuarlarınız ortasında dolaşmayı, onları düzenlemeyi, görüntülemeyi ve denetlemeyi kolaylaştırır.

Ev sekmesi, tam bir konut görünümü için artık tüm aksesuarlarınızı, odalarınızı ve ortamlarınızı tek bir sekme altında birleştirerek konutunuzun tamamını bir bakışta görmenizi sağlar.

Işık, klima, güvenlik, su, hoparlör ve TV kategorileri, odalara nazaran organize edilmiş ilgili tüm aksesuarlara süratle erişmenizi sağlar ve daha detaylı durum bilgisi imajlar.

Yeni kamera görünümü, Mesken sekmesinde önde ve ortada en fazla dört kamerayı gösterir. Ekranı kaydırarak konutunuzdaki öteki kamera görünümlerine de bakın.

Yeniden tasarlanan aksesuar kutuları, kategorilerine nazaran rengiyle eşleşen ve görsel olarak daha tanınabilir simgeler ve daha hassas aksesuar kontrolleri için yeni davranışlar sunar.

Sağlık

İlaçlar özelliği; ilaçlarınızı, vitaminlerinizi ve takviyelerinizi liste, özel plan ve anımsatıcı yaratarak ve vakit içerisindeki kayıtlarınızı görüntüleyerek takip etmenize ve yönetmenize yardımcı olur.

Döngü sapma bildirimleri kaydettiğiniz âdet döngüleriniz seyrek âdet, sistemsiz âdet, uzun vadeli âdet yahut daima lekelenme gösterdiğinde sizi uyarır.

Sağlık Paylaşma davetleri, sevdiklerinizin sıhhat bilgilerini sizinle kolay ve inançlı bir halde paylaşmalarına müsaade verir.

Sağlık Paylaşma anımsatıcıları, sevdiklerinizle paylaştığınız sıhhat bilgileri ile ilgili şeffaflık ve kontrol verir.

Aile Paylaşımı

İyileştirilmiş çocuk hesabı ayarlaması, yaşa uygun ortam sınırlamalarını da içeren yanlışsız ebeveyn kontrolleri ile çocuk hesaplarının yaratılmasını kolaylaştırır.

Çocuk için aygıt ayarlama, çocuğunuz için seçtiğiniz ebeveyn kontrollerine sahip yeni bir iOS yahut iPadOS aygıtını basitçe ayarlamanız için Süratli Başlangıç’ı kullanmanızı sağlar.

Mesajlar’da Ekran Mühleti istekleri, çocuğunuzun isteklerini onaylamanızı ya da reddetmenizi kolaylaştırır.

Aile Kontrol Listesi çocuğunuzun ebeveyn kontrol ayarlarını güncelleme, pozisyon paylaşımını açma yahut iCloud+ aboneliğinizi herkesle paylaşabileceğinizi anımsatma üzere ipuçları ve teklifler sunar.

Güvenlik Denetimi

Ayarlar’da yeni bir kısım olan Güvenlik Kontrolü, aile içinde yahut partnerleri tarafından şiddet görmeleri durumunda bireylerin diğerlerine verdikleri erişimi süratlice sıfırlamasına yardım eder.

Acil sıfırlama; Bul aracılığıyla pozisyon paylaşımının etkisizleştirilmesi, uygulamalarda saklılık müsaadelerinin sıfırlanması ve daha fazlası dahil olmak üzere tüm bireyler ve uygulamalar ortasında erişimin sıfırlanması için süratlice harekete geçmenize müsaade verir.

Paylaşımı ve erişimi yönetme, hangi uygulamaların ve bireylerin bilgilerinize erişebileceğini gözden geçirmenize ve özelleştirmenize yardımcı olur.

Erişilebilirlik

Büyüteç’teki kapı algılama; kapının yerini bulur, etrafındaki işaretleri ve sembolleri okur ve kapının nasıl açılacağı ile ilgili yönergeler verir. (iPhone 12 Pro ve iPhone 13 Pro)

Apple Watch yansıtma, Apple Watch’un büsbütün iPhone’dan denetlenmesini sağlar ve Apple Watch’unuzdan en düzgün formda yararlanmak için iPhone’daki Anahtarla Kontrol’ün, Sesle Kontrol’ün yahut öteki yardımcı özelliklerin kullanılmasını dayanaklar.

Arkadaşlar kumandası, birden fazla oyun kumandasını bir kumandada birleştirerek bilişsel zahmetleri olan kullanıcıların oyun oynarken bakıcılarından yahut arkadaşlarından takviye almasına yardımcı olur.

VoiceOver artık Bengalce (Hindistan), Bulgarca, Katalanca, Ukraynaca ve Vietnamca da dahil 20’den fazla yeni lisanda kullanılabilir.

Bu sürüm öbür özellikler ve iyileştirmeler de içerir:

Fitness uygulaması, günlük Hareket gayenize ulaşmak için harcadığınız iddiası kalori ölçüsünü belirlemek için iPhone’un hareket sensörünü kullanarak Apple Watch’unuz olmasa bile fitness amaçlarınızı takip edip bu amaçlara ulaşmanızı sağlar.

AirPods Pro (2. nesil) desteği

Kişiselleştirilmiş Uzamsal Ses; AirPods (3. nesil), AirPods Pro (1. ve 2. nesil), AirPods Max ile daha hassas ve sarmalayan dinleme tecrübesi sunan Uzamsal Ses için bir ferdî profil yaratmak maksadıyla iPhone’da TrueDepth kamerayı kullanır.

FaceTime’daki Handoff FaceTime aramalarını iPhone’unuzdan iPad’inize yahut Mac’inize ya da iPad’inizden yahut Mac’inizden iPhone’unuza meselesiz bir biçimde taşımanıza müsaade verir.

Memoji güncellemeleri daha fazla çıkartma pozları, saç tarzları, şapka ve başlıklar, burunlar ve dudak renkleri içerir.

Hızlı Not iPhone’unuzda rastgele bir uygulamada not almak, içerik yaratmak ve içeriği basitçe bulmak gayesiyle ilişki eklemek için dayanak ekler.

Fotoğraflar’daki yineleme algılaması, yinelenen fotoğrafları belirleyip arşivinizi süratlice temizlemenizi sağlar.

Kamera’da portre fotoğraflarda ön plan bulanıklığı, daha gerçekçi alan derinliği efektinin görünüşü için ön plandaki objeleri bulanıklaştırır. (iPhone 13, iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max)

Anımsatıcılar’daki iğnelenmiş listeler favori listelerinizde süratlice dolaşmanıza yardımcı olur.

Ana ekranda arama, Spotlight’ın Ana ekranın alt kısmından direkt erişebilmesini sağlayarak uygulamaların açılmasını, bireylerin bulunmasını yahut bilgilerin internetten bulunmasını kolaylaştırır.

Mesaj gönderirken onaylama adımını atlamak için CarPlay’de bildirileri otomatik olarak gönderin.

Hızlı Güvenlik Cevabı, standart yazılım güncellemeleri ortasında otomatik olarak uygulanabildikleri için değerli güvenlik iyileştirmelerini aygıtınıza daha da süratli indirir.

Related Posts

Meta’nın yeni projesi şaşkına çevirdi! İlk açıklama geldi

Dünyanın en büyük sosyal medya devi olan Meta, DALL-E alternatifi yapay zeka destekli video oluşturma platformunu duyurdu. Make-A-Video adı …

Juno, Jupiter uydusu Europa’nın 20 yıl sonra çekilen ilk yeni, büyüleyici ve çok net fotoğraflarını Dünya’ya gönderdi

Juno uzay aracı, geçtiğimiz gün Jüpiter’in buzlu uydusu Europa’nın yüzeyinden sadece 352 kilometre yükseklikten bir uçuş sırasında çekilen …

Yemeksepeti, Gel Al hizmetini kullanıma sundu

Geçtiğimiz günlerde Yemeksepeti Plus abonelik seçeneğini duyuran Yemeksepeti şimdi de yeni hizmeti Gel Al’ı kullanıma sundu. Müşteriler …

Intel 13. Nesil Core İşlemcilerini Piyasaya Sürdü

13. Nesil Intel Core masaüstü işlemciler, dünyanın en iyi oyun deneyimini ve benzersiz hız aşırtma yeteneklerini sunuyor. https://www.youtube …

Nvidia RTX 6000 Ada Generation duyuruldu

GeForce RTX oyuncu kartlarını Ada Lovelace mimarisine terfi ettiren Nvidia, RTX A serisi profesyonel kartlarını da unutmadı. Nvidia RTX 6000 …

Last of Us Part 1’den The Office’e gönderme

Son 10 yılın en başarılı oyunlarından olan The Last of Us, geçtiğimiz haftalarda PS5 için yeniden geliştirilen versiyonu ile dikkatleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.