Finlandiyalı bakanın ırkçı mesajlarına tepki: ‘Hiçbir şekilde kabul edilemez’

Sağ koalisyon hükümetinin bir ay önce yönetimi devraldığı Finlandiya’da Ekonomi Bakanı Wille Rydman’ın 2016’da attığı ırkçı mesajlar basına yansıdı. Helsingin Sanomat gazetesi, sağcı Gerçek Finler Partisi’nin yedi kabine üyesinden biri olan Rydman’ın 2016’da kız arkadaşına attığı ırkçı mesajları ortaya çıkardı.

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre, eski kız arkadaşına, ‘başörtüsündense, başörtülüleri yasaklamayı tercih edeceği’ mesajını gönderen Rydman, kız arkadaşının gelecekteki çocuklarına geleneksel İbranice isimler vermeyi önermesi üzerine “Biz Naziler bu tür şeylerden pek hoşlanmayız” ifadelerini kullandı.

Helsingin Sanomat’a ulaştırılan mesajlara cevaben Rydman, şahsi Twitter hesabında, gazeteyi ‘hakkında zaten defalarca ve bariz şekilde yalan söylemiş olanlar için bir platform’ olarak nitelendirdi. Haziran 2022’de Helsingin Sanomat gazetesi, Rydman’ı genç kadınlarla tanışmak için siyasi statüsünü kullanmakla suçlayan haber yayımlanmıştı.

BAŞBAKAN ORPO: IRKÇILIĞIN HİÇBİR BİÇMİNE MÜSAMAHA GÖSTERİLEMEZ

Başbakan Petteri Orpo, Rydman’ın ırkçı ifadeler içeren mesajlarını hükümet partilerinin başkanlarıyla dün sabah görüştü. Oppo, mesajlara dair açıklama yaparak, “Özel mesajlar olsalar bile bu tür bir dili hiçbir koşulda kabul edemeyiz. Hiçbir bakan ırkçılığın hiçbir biçimine müsamaha gösteremez” ifadelerini kullanırken, Ruydman’ın bakanlık görevinden alınıp alınmayacağına dair net bir açıklama yapmadı.

RYDMAN’IN SELEFİ DE ‘NAZİ’ İFADELERİ NEDENİYLE İSTİFA ETMİŞTİ

Halihazırda Ulusal Koalisyon Partisi’nin milletvekili olan Vilhelm Junnila, haziranda kurulan Ulusal Koalisyon Partisi lideri Petteri Orpo Başbakanlığındaki hükümette ekonomi bakanı olarak görev yapmıştı. Junnila da Naziler hakkındaki ifadeleri sonrasında haziranda istifa etmişti. Başbakan Yardımcısı Riikka Purra da 2008’de yayımlanan çevrim içi blog gönderilerinde ırkçı yorumlar yapmasıyla eleştirilmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx