Devayı Türkiye’de bulmuşlardı! Havada kaos büyüyor

Avrupa genelinde havalimanlarında çalışan sayısı azalırken, yolcu ve uçuş sayılarının artması, milletlerarası yolcuların bölgeye seyahatini zahmete dönüştürmeye devam ediyor.

BRÜKSEL HAVALİMANI’NDAN BİR GÜN BOYUNCA UÇAK KALKMADI

Bir aydan fazladır kimi çalışanın grev yaptığı havalimanlarında ise uçuş iptalleri meydana geliyor.

Belçika’daki Brüksel Havalimanı’nda 20 Haziran’da güvenlik vazifelilerinin greve gitmesi nedeniyle bir gün boyunca yolcu uçağı kalkamadı.

Yolcuların ve bagajların güvenlik taraması yapılamadığı için Brüksel Havalimanı’ndan gidiş istikametli uçuş gerçekleştirilemedi. Havalimanı o gün için yalnızca gelen yolcu ve kargo hizmeti verebildi.

Havayolu firmalarının çalışanlarının grevleri de Brüksel Havalimanı’nda yoğunluklara sebep oluyor. Grevden dolayı uçuşlar ya rötar yapıyor ya da iptal oluyor.

22 Temmuz’dan bu yana Ryanair çalışanlarının grevleri nedeniyle Brüksel ve Charleroi Havalimanlarındaki aksamalar yığılmalara neden oldu

Haziran ortasında da Ryanair’in yanı sıra Brüksel Havayolları çalışanları 3 gün boyunca grev yapmış, Brüksel Havalimanı’nda 500’den fazla sefer aksamıştı.

AMSTERDAM HAVALİMANI’NDA UÇUŞLARIN YÜZDE 41,5’İNDE GECİKME YAŞANDI

Hollanda’nın Amsterdam Schiphol Havalimanı yetkilileri nisandan bu yana devam eden yoğunluğa tahlil bulmakta zorlanıyor.

Hollanda Kraliyet Havayolları KLM’nin yer hizmetleri vazifelilerinin 23 Nisan sabahı başlattığı grev sona ermesine karşın Amsterdam Schiphol Havalimanı’nda valizlerin birikmesi, gecikmesi ve kaybolması sorunu hala çözülemiyor.

Çok sayıda uçuşun iptal edildiği havalimanındaki uçuşların bir kısmı Rotterdam ve Eindhoven kentlerindeki etraf havalimanlarına kaydırılıyor.

Devam eden yoğunluğu azaltmak için uçuşu 4 saatten fazla olan yolcular havalimanı dışında bekletilirken, havalimanının dış sınırlar gidiş kısmındaki yoğunluklar sebebiyle oluşan sıralar yüzlerce metreyi buluyor.

20 Temmuz’da havalimanındaki bagaj sisteminin arızalanması sebebiyle kabin valizi haricinde bagajı olan binlerce yolcunun bileti iptal edilirken, havalimanında valiz yığınları oluştu.

CNN Travel’in 26 Mayıs-19 Temmuz tarihlerindeki uçuşların rötar durumuna nazaran oluşturduğu “en sorunlu havalimanları” listesinde dördüncü sırada yer alan Schiphol’de belirtilen tarihlerdeki uçuşların yüzde 41,5’inde gecikme yaşandığı kaydedildi.

ZÜRİH HAVALİMANI’NDA HER GÜN 250 BAGAJ, SAHİBİNE VERİLEMİYOR

İsviçre’de okulların tatile girmesiyle birlikte çok sayıda ailenin bir anda yurt dışına seyahat etmesi, ülkedeki havalimanlarında işleyişi büyük oranda aksattı.

Uçuş yoğunluğundan en çok etkilenen Zürih Havalimanı’nda işçi yetersizliği ve kimi uçuş iptalleri hasebiyle 29 ve 30 Haziran’da bagaj alım kısmında 750 bavul yığıldı.

Bunun yanı sıra havalimanında bagaj hizmetlerindeki aksamadan dolayı her gün ortalama 250 bagaj sahibine teslim edilemezken, an prestijiyle 1700’ün üzerinde bagaj, yolcusuna teslim edilmeyi bekliyor.

Havayolu firması Swissport’un sözcüsü Nathalie Berchtold, mevzuya ait yaptığı açıklamada, havalimanında kalan bagajları kargo yoluyla sahiplerine teslim etmeye çalışarak sorunu çözeceklerini bildirdi.

ALMANYA’DA 2 BİN UÇUŞ İPTAL EDİLDİ

Alman Havayolu şirketi Lufthansa Havayolları, ağustos sonuna kadar Frankfurt ve Münih kalkışlı ya da varışlı 2 bin uçuşunu iptal ettiğini bildirdi.

Uçuş iptallerinin hava yolu şirketi ve havalimanı çalışan sayısının eksikliğinden kaynaklandığı kaydedildi. Lufthansa, haziran ayında da uçuşlarının yüzde 4’ünden fazlasını iptal etmişti.

Kovid-19 salgını sırasında çalışan sayısını 4 bin azaltan Frankfurt Milletlerarası Havalimanı’nda (FRA) temmuz ayı prestijiyle yapılması beklenen uçuşların yüzde 7,8’i iptal edilirken, yüzde 68’inde gecikme yaşandı.

Binlerce valizin üst üste yığıldığı havalimanında idare, seyahat edenlerden renkli ve dikkat cazibeli bagajlar tercih etmelerini istedi.

Öte yandan, Köln-Bonn Havalimanı’nda, uzayan yolcu kuyrukları ve yığılan valizlerle misal imajlar yaşandı.

Havalimanında haziran ayında yapılan uçuşların yüzde 9,5’i iptal edildi, yaz döneminde yapılan uçuşların yarısına yakınında gecikme yaşandı.

Havalimanlarındaki işçi açığını kapatmak isteyen Alman hükümeti, Türk emekçileri tahlil olarak gördü. Bu ayın başında Almanya ile Türkiye ortasında imzalanan ikili muahede ile Türkiye’den gidecek “misafir işçiler” ile bilhassa bagaj alım ve taşımadaki emekçi açığının kapatılması bekleniyor.

Ancak bu yolun, emekçi alımlarındaki sıkı güvenlik denetimleri nedeniyle haftalar alabileceği belirtiliyor.

İNGİLTERE’DE BİLET SATIŞLARINA KISITLAMA GETİRİLDİ

Kovid-19 tedbirlerinin kaldırılması sonrası artan yurt dışı uçuşlarını karşılamak için kâfi sayıda çalışana sahip olmayan Heathrow Havalimanı’nda idare çalışanların süratli bir biçimde işe alımında başarısız oldu.

Heathrow’da çalışan ve çoğunluğu bilet denetim noktalarında vazifeli 700’e yakın British Airways işçisi, Kovid-19 sırasında uygulanan yüzde 10’luk maaş kesintisi nedeniyle yaz başında greve gitti. Maaşlarına yüzde 8 oranında artış yapılan işçi, aksiyonlarını 22 Temmuz’da bitirme kararı aldı.

Öte yandan, Heathrow’un işletmeciliğini yapan şirketlerden Aviation Fuel Services (AFS) emekçilerinin de maaşlarında uygunlaştırma talepleri kabul edildi.

Havalimanı idaresi, az sayıda çalışanla artan talebi karşılayamayınca havayolu şirketlerinden bilet satışlarına kısıtlama getirmelerini talep etti. Bu durum bilhassa Emirates Havayolları tarafından reaksiyonla karşılandı.

İTALYA’DA GREV YÜZLERCE UÇUŞU İPTAL ETTİRDİ

İtalya’da birtakım hava trafik kontrolörleri sendikaları ile düşük maliyetli hava yolları çalışanlarının 17 Temmuz’da yaptığı 4 saatlik grev sebebiyle çok sayıda uçuş iptal edildi.

Ülkede birtakım sendikaların davetiyle farklı havaalanlarındaki hava trafik kontrolörleri ve yer görevlilerine ilaveten Ryanair, Air Malta, Easyjet ve Volotea üzere birtakım düşük maliyetli firmaların çalışanı bugün 14.00 ila 18.00 saatlerinde greve gitti.

Ülke genelindeki 4 saatlik grev sebebiyle yüzlerce uçuşun iptal edildiği, kimi uçuşların da geciktiği kaydedildi.

KAYNAK: AA

Related Posts

Moskova Borsasında kayıplar yüzde 10’u aştı

Moskova Borsası, Ukrayna’daki ayrılıkçı idarelerin Rusya’ya katılmak için başlattığı referandumlar ve Rusya’da ilan edilen kısmi seferberlik …

Çavuşoğlu: Gübre konusunda bazı çözüm yolları bulduk

Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Kurul toplantıları kapsamında ABD’de bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, New York’taki temaslarını …

Santiment: Bu Altcoin Çakılabilir! Bu 2 Coin ise Ralli Yapabilir

Santiment, en son analizlerinde, artan short pozisyonlar nedeniyle altcoin piyasasında sert düşüşler beklediğini belirtti. Sosyal hacim …

Bu Binance Altcoin’i İçin Gözler 30 Eylül’de! İşte Beklentiler

Binance Chain (BNB), yatay hareketine devam ederken 30 Eylül’de önemli bir fiyat testiyle karşı karşıya. Fiyatı simetrik bir üçgen formasyonunda …

Yedi yıl boyunca hasta muayene etmiş: Profesörlüğü geri alındı

Gaziantep’te Semih Giray isimli doktorun usulsüz belgeyle elde ettiği “Profesör” unvanını kullanarak yedi yıl boyunca hem üniversite …

Reuters’a konuşan Türk yetkili: Erdoğan, Washington’a gidecek

Reuters ajansına konuşan üst düzey bir Türk yetkili, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden’ın bu ayın sonunda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.