Çin: Eski Sovyet cumhuriyetlerinin egemen ülke statüsüne saygı duyuyoruz

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, dün Pekin’de düzenlenen olağan basın toplantısında, Büyükelçi Lu’nun sözlerine ilişkin sorulan soruya verdiği yanıtta, Çin’in bu konudaki tutumunun değişmediğini belirterek, “Sovyetler Birliği bir devlet olarak uluslararası hukukun ve uluslararası ilişkilerin bir öznesiydi. Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından, (bağlı) cumhuriyetlerin egemen ülke statüsünü ortadan kaldıran bir durum bulunmuyor” dedi.

Çin’in Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından ilgili ülkelerle diplomatik ilişki kuran ilk ülkelerden biri olduğunu ifade eden Sözcü Mao, “Çin, eski Sovyet cumhuriyetlerinin egemen ülke statüsüne saygı duyuyor” ifadesini kullandı.

Mao, Çin’in Ukrayna meselesindeki tavrının da “açık ve tutarlı” olduğunu, uluslararası toplum ile birlikte krizin siyasi çözümüne yönelik çabalara katkı sağlamayı sürdüreceğini belirtti.

Bazı medya organlarının bu tutumu yanlış temsil ederek, ilgili ülkelerle Çin arasında ihtilaf çıkarmaya çalıştığını savunan Mao, Büyükelçi Lu’nun Kırım’a ilişkin sözlerinin doğru veya yanlış olup olmadığına dair yorum yapmaktan kaçındı.

ÇİNLİ BÜYÜKELÇİ NE DEMİŞTİ?

Çinli büyükelçi, Fransız televizyonu TF1’e verdiği röportajda, “Uluslararası hukukta eski Sovyet Cumhuriyetleri’nin dahi statüleri yok. Uluslararası hukukta etkin statüleri yok çünkü egemen bir ülke olarak statüleri uluslararası bir anlaşmayla somutlaştırılmadı” yorumunu yapmıştı.

Lu, aynı röportajda Rusya‘nın Kırım’ı ilhak edip etmediğine ilişkin soruya da “Bu sorunu nasıl algıladığınıza bağlı olarak değişir, mesele o kadar basit değil. Kırım başlangıçta Rus’tu” değerlendirmesinde bulunmuştu.

“KİŞİSEL GÖRÜŞ”

Öte yandan Çin’in Paris Büyükelçiliği de yazılı açıklamada, Lu’nun açıklamalarının, “Çin’in resmi politikası değil kişisel görüşlerinin ifadesi olduğu” belirtildi.

Açıklamada, “Çin’in egemenlik ve toprak bütünlüğü konusundaki tutumu değişmemiştir. Çin, Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından ortaya çıkan cumhuriyetler dahil tüm ülkelerin egemenliğine, bağımsızlığına ve toprak bütünlüğüne saygılıdır” ifadelerine yer verildi.

Çinli Büyükelçi Lu’nun açıklamalarına, Baltık ülkeleri ve Ukrayna tepki göstermiş, Letonya, Litvanya ve Estonya, ülkelerindeki Çin Büyükelçiliklerinin yetkililerini çağırarak açıklama talep etmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir