Alman havalimanları salgın öncesi yolcu sayısına ulaşmada zorlanıyor

Almanya’da yüksek bilet fiyatları ve işçi problemi nedeniyle yaşanan uçuş iptalleri temmuz ayındaki yolcu sayısı amaçlarını de zora soktu.

Alman havalimanlarındaki yolcu sayısını salgın öncesi düzeye çekmek için çalışmalar sürerken yüksek bilet fiyatları ve uçuş iptallerine sebep olan işçi problemleri bu gayretleri zora sokuyor.

Alman Havalimanları Birliği (ADV), temmuz ayına ait Almanya havalimanları yolcu sayısını açıkladı. Buna nazaran, havalimanlarının temmuzda ağırladığı yolcu sayısı geçen yılın birebir devrine nazaran yüzde 79,1 artarak 17,74 milyon oldu.

Artışa karşın, temmuzda yolcu sayısı salgın öncesi olan 2019 Temmuz düzeyinin yüzde 28,7 altında kaldı. Bu oran Haziran 2022’de yüzde 27 olarak salgın sonrası en düşük bedele gerilemişti. Böylelikle Alman havalimanlarında yolcu sayısını Covid-19 salgını öncesi düzeye ulaştırmada ivme kaybı yaşandı.

2025’TE ESKİ DÜZEYE ULAŞMASI BEKLENİYOR

ADV ise Covid-19 salgınının damgasını vurduğu zayıf bir yılın akabinde 2022’de hava yolunu kullanan yolcu sayısının keskin bir formda artmasını bekliyor.

Almanya’da 2021 hava yolu yolcu sayısı 80 milyon düzeyinde kalırken, bu yıl sayının 180 milyona ulaşması bekleniyor. ADV, yolcu sayısında Covid-19 öncesi düzeye en erken 2025’te ulaşılmasını öngörüyor.

Salgın periyodunda durma noktasına gelmesinin akabinde keskin bir toparlanma yaşayan Alman hava yolu bölümü, işçi derdi ve grevlerle karşı karşıya. Almanya’daki havalimanları ve hava yolu şirketleri, yer hizmetleri, güvenlik işçisi ve uçuş vazifelileri dahil tüm alanlarda önemli bir işçi yetersizliğiyle uğraş ediyor.

Ülkede bilhassa yaz tatilinin başlamasıyla birçok havalimanında işçi eksikliği nedeniyle uzun kuyruklar oluşmuştu. Çok sayıda uçak seferi iptal edilmiş yahut seferin gecikmesinden dolayı yolcular gidecekleri yerlere geç ulaşmıştı. Bunun üzerine havalimanlarını işleten şirketlerin talebiyle Alman makamları, haziran sonunda Türkiye’den yaklaşık 2 bin personelin Alman havalimanlarında konuşlandırılmasına yeşil ışık yakmıştı.

Alman Pilot Sendikası Cockpit 31 Temmuz’da, Alman hava yolu şirketi Lufthansa’da çalışan pilotların fiyat artışlarında muahede sağlanamazsa grev kararı almıştı. Sendika, pilotlara bu yıl için yüzde 5,5 fiyat artışı, gelecek yıldan itibaren ise fiyatların otomatik olarak enflasyon düzeyine uyarlanmasını talep ediyor. Sendika ile Lufthansa ortasında görüşmeler ise hala devam ediyor. (AA)

Related Posts

Ian Kasırgası’nda meyyit sayısı artıyor

ABD’nin güney kıyılarına, 28 Eylül’de, kategori dört şiddetinde uluşan Ian Kasırgası, 29 Eylül’de Güney Carolina eyaletini vurduktan sonra …

Pir Khalid Yasin’den Cumhurbaşkanı Erdoğan’da övgü dolu kelamlar

Hıristiyan inancına mensupken 57 yıl evvel dava arkadaşı Malcolm X’in sayesinde İslam ile müşerref olan Pir Khalid Yasin’in en âlâ dostları …

Rusya’nın Ukrayna’daki başarısızlığı, Putin’in müttefiklerini birbirine düşürdü

Ukrayna’nın 4 bölgesini ilhak etme kararıyla dünyada reaksiyon çeken Rusya’nın Donetsk’in stratejik Lyman kentinden geri çekilmesi Rusya içinde …

Dışişleri’nden ilhaka tepki: Reddediyoruz

Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Türkiye, 2014 yılında yapılan gayrımeşru bir referandumla Kırım’ın Rusya tarafından ilhakını …

FIFA’ya mektup: Dünya Kupası’ndan men edin

İran’da olaylar sürüyor. Son olarak A Ulusal Kadro oyuncuları maç öncesi seremonisine siyah ceketlerle çıkmışlardı.   İran’daki bayan hakları …

CHP’li büyükşehir belediye liderlerinden ortak bildiri

CHP Lokal İdarelerden Sorumlu Genel Lider Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, CHP’li 10 büyükşehir belediye lideri buluşmasının ortak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.